Kategori arşivi: Çek İşlemleri

Çek Başvurusu Onaylatma Teknikleri

Çek koçanı yeni kurulan işletmelerin hayalini kurduğu birşeydir. Bankalar çek koçanı vermeden önce firmaları iyice inceler ve teminat ister. Bu yazımda kolay bir şekilde çek koçanını nasıl alabileceğinizi anlatacağım.

Çek

Bir finansman olarak gördüm ve geçirdiğim adımları sizlerle paylaşmaya karar verdim. Banka ilişkileri çok basittir ve yapabildiğinizde o bankadan alamayacağınız birşey yoktur. Yeter ki bankaya güven verin. Hazırsanız maddeler halinde anlatımı yapacağım. Aynı şekilde uyguladığınızda sizin işletmenizinde bir çek defteriniz olmuş olacak.

1.) Asla firmanızın borcu olmasın !

Firmanızın hiçbir banka nezlinde kredi, kredi kartı gibi hiçbir borcu bulunmamalı, eğer bir borç varsa ortada hemen kapatmaya bakın. Borç dururken hiçbir banka kolay kolay çek koçanı vermez. Ayrıca sadece firmanızın değil, firma ortaklarının ve müdürlerininde mümkünse borcu olmasın.

2.) Evini, arabanı sat hesabına yatır !

Bankanın karşısında güçlü durmalısınız ve bunun için size lağzım olan yegane şey paradır. Toparlayabildiğiniz kadar nakit para toplayıp banka hesabınıza yatırın. Daha sonrasında bu parayı bir yakınınıza havale/eft yapın ve onu nakit olarak tekrar şubenize getirip yatırın. Böylece hem bankanın hareketlerine girmiş hemde şube çalışanlarının dikkatini çekmiş olacaksınız. Bu adam birçırpıda büyük bir miktar gönderiyor, bir çırpıda geri getiriyor diyecekler.

Bu işlemi defalarca devam ettirin ama miktar olabildiğince 100.000 TL ‘nin altına düşmesin.

Çek Defteri Başvurusu

3.) Bankaya vadeli hesap aç !

Paranızın birkısmını bir vadeli hesap açarak oraya yatırın ve yine firmanızın adına olsun. Çek başvurusunda bulunduğunuzda genel müdürlük onaylamasa bile şube çalışanları bu adamın hesabında para duruyor birşey olursa ordan çekeriz diye ikna çabalarına girecektir, tabi şube çalışanları ile aranızı yaptıysanız.

4.) Küçük bir banka olsun !

İlk başvuruyu yaparken işlemleri ve hedefi az olan bir banka seçin. Mesela Türkiye Finans, Albaraka gibi müşterisi çok olmayan şube çalışanlarına sürekli olarak yeni müşteri bağla emri gelen bankaları tercih edin.

Sebebi ise şube çalışanları yukarıdan aldığı baskıyla sürekli müşteriler ile aralarında samimiyet kurma çabalarında oluyorlar bu samimiyette çek başvurunuzun sonuçlanmasında çok etkili oluyor.

[notification type=”error”]Dikkat ! Daha önceden çok sayıda bankadan çok sayıda çek defteri almış ve alan müşterilerinin alma süreçlerinde yardımcı olmuş birisi olarak bu makaleyi yazıyorum. Tamamiyle tecrübeme dayalıdır. [/notification]

Yukarıda bahsettiklerimi uyguladığınızda inanın çek koçanını bankadan nasıl aldığınızı bile anlayamayacaksınız. Size tek lağzım olan biraz nakit paradır, biliyorum zaten nakit parası olan adam çek koçanını ne yapsın ama biryerden borç harç bulup koçanı alana kadar muhafaza etmelisiniz.

Soru, görüş ve önerilerinizi yorum yaparak bildirebilirsiniz.

  • 1
  •  
  •  
  •  
  •  
  •