Kategori arşivi: Bankalar Hakkında

Swift Kodu Nedir ? Tüm Bankaların Swift Kodları

Swift Kodu Nedir ?

Swift Kodu Nedir ?

Swift kodu bankaların uluslar arası para transferi işlemlerinde kullandıkları kendilerine özel bir koddur.

Her bankanın kendine özel bir kodu olup mutlaka büyük harfler ile yazılmaktadır. Türkçe karakter içermeden yazılmalıdır.

Bu kodlar sadece yurtdışından herhangi bir bankadan Türkiye ‘deki banka hesabınıza para gelecekse kullanılır veya siz yurtdışına para gönderecekseniz.

Tüm Bankaların Swift Kodları

Tüm Bankaların Swift Kodları

Özellikle Türkiye ‘de hizmet veren tüm bankaların swift kodlarını sizler için teker teker çıkardık. Kendi bankanızı aramak isterseniz bilgisayarınızın klavyesinden CTRL tuşuna basılı tutup F tuşuna basabilirsiniz.

Çıkan arama kutucuğuna bankanın adını yazabilirsiniz. Örnek ” Garanti Bankası ” gibi yazdığınızda bankayı ve karşısındaki swift koduna ulaşabilirsiniz. Her banka isminin karşısında o bankanın swift kodu yer almaktadır.

– Türkiye Garanti Bankası Swift Kodu : TGBATRIS

– Akbank Swift Kodu : AKBKTRIS

– Türkiye İş Bankası Swift Kodu : ISBKTRIS

– Bank Asya Swift Kodu : ASYATRIS

– Ziraat Bankası Swift Kodu : TCZBTR2A

– Halk Bankası Swift Kodu : TRHBTR2A

– Türkiye Finans Swift Kodu : AFKBTRIS

– VakıfBank Swift Kodu : TVBATR2A

– Abank Swift Kodu : ALFBTRIS

– AnadoluBank Swift Kodu : ANDLTRIS

– ŞekerBank Swift Kodu : SEKETR2A

– Albaraka Swift Kodu : BTFHTRIS

– Odeabank Swift Kodu : ODEATRIS

– TEB Swift Kodu : TEBUTRIS

– Kuveyt Türk Swift Kodu : KTEFTRIS

– Yapı Kredi Swift Kodu : YAPITRISFEX

– Burgan Bank Swift Kodu : TEKFTRIS

– CitiBank Swift Kodu : CITITRIX

– Denizbank Swift Kodu : DENITRIS

– Eurobank Tekfen Swift Kodu : TEKFTRIS

– Fibabanka Swift Kodu : BCOMTRIS

– Finansbank Swift Kodu : FNNBTRIS

– HSBC Swift Kodu : HSBCTRIX

– ING Bank Swift Kodu : INGBTRIS

– Turkland Bank Swift Kodu : TBNKTRIS

– Bank Mellat Swift Kodu : BKMTTRIS

– Habib Bank Swift Kodu : HABBTRIS

– JPMorgan Bank Swift Kodu : CHASTRIS

– Société Générale Swift Kodu : SOGETRIS

– The Royal Bank Of Scotland Swift Kodu : ABNATRIS

– Tekstil Bank Swift Kodu : TEKBTRIS

– WestLB AG Swift Kodu : WELATRIS

– Türk Eximbank Swift Kodu : TIKBTR2A

– Aktif Yatırım Bankası Swift Kodu : CAYTTRIS

– Diler Yatırım Bankası Swift Kodu : DYAKTRIS

– GSD Yatırım Bankası Swift Kodu : GSDBTRIS

– Nurol Bank Swift Kodu : NUROTRIS

– Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Swift Kodu : TSKBTRIS

– Bank Pozitif Swift Kodu : BPTRTRIS

– Credit Agricole Yatırm Bankası Swift Kodu : BSUITRIS

– Merrill Lynch Yatırım Bank Swift Kodu : MLMBIE2XIST

– Taib Yatırım Bank Swift Kodu : TAIBTRIS

– Adabank Swift Kodu : ADABTRIS

– Turkish Bank Swift Kodu : TUBATRIS

– Arap Türk Bankası Swift Kodu : ATUBTRIS

– Deutsche Bank Swift Kodu : BKTRTRIS

– Türkiye Kalkınma Bankası Swift Kodu : TKBNTR2A

– TakasBank Swift Kodu : TVABTRIS

Türkiye ‘de hizmet veren hemen hemen bütün bankaların swift kodları yukarıda yer almaktadır. Arayıp bulamadığınız bankalar var ise yorum yaparak bizden isteyebilirsiniz. En kısa sürede bulunur ve listeye dahil edilir.

 • 4
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

VakıfBank Hakkında Bilgi

Türkiye ‘deki 3 büyük Kamu Sermayeli bankalardan birisi olan Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. kısaca VakıfBank ‘ın incelemesi ile sizlerleyiz.

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank Türkiye ‘nin 3 Kamu Sermayeli Bankası ‘dır. Kısaca anlatmak gerekir ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti ‘nin bankasıdır.

Bu yazımızda sizlere banka hakkında kısaca bilgiler vereceğiz akabinde ilerleyen günlerde bankaya ait kredi ve kredi kartlarının incelemesini yapacağız.


 

VakıfBank Hakkında BilgiVakıfBank Hakkında Bilgi

Uzun ismi Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. olmasına rağmen VakıfBank olarak bilinen banka 1954 yılında kurulmuştur.

Türkiye Bankalar Birliği ‘nin 2012 yılındaki raporuna bakıldığında Türkiye ‘deki aktif büyüklük açısından değerlendirildiğinde en büyük 6.banka olarak istatisliklere yansımıştır.

Banka 11 Ocak 1954 yılında Başvekil Adnan Menderes ‘in özel talimatı ile 6219 sayılı özel kanuna istinaden 50.000.000 TL sermayesi ile anonim ortaklık olarak kurulmuştur.

Banka 13 Nisan 1954 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır.  Bankanın sermayesinin %25,18 ‘lik kısmı Kasım 2005 tarihinde halka arz edilmiş olup kalan sermayesinin ise %43 ‘ü Vakıflar Genel Müdürlüğü nezdinde yer alan mazbut vakıflara, %15,64 ‘lük kısmı ise mülhak vakıflara, %16,10 ‘u ise mensupların üyesi olduğu Türkiye Vakıflar Bankası Emekli Sandığı ‘na ve kalan sermeyesi ise diğer hakiki ve hükmi şahıslara aittir.

VakıfBank ‘ın yurtdışında ise ABD ‘nin News York şubesi olmak üzere Bahreyn ‘de Off-Shore ve Erbil ‘de şubeleri yer almaktadır.  Ayrıca bankanın yurt dışında 3 bankada iştiraki yer almaktadır.

Bankanın açmış olduğu Hakkımızda sayfasından daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Sayfayı ziyaret etmek isterseniz http://www.vakifbank.com.tr/hakkimizda.aspx?pageID=182 bağlantısını kullanabilirsiniz.

VakıfBank Hakkında Kısa Bilgiler

– İşlem Kodu : VAKBN

– Kuruluş Tarihi : 11 Ocak 1954

– Faaliyete Başlama Tarihi : 13 Nisan 1954

– Personel Sayısı : 12.225 ( Mart 2012 Dönemine Ait)

–  EFT Kodu : 0015

– Swıft Kodu : TVBATR2A

– Şube Sayısı : 860 & ATM Sayısı : 2600 civarı

 

 

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bankalarda Gişe Sırası Alma Taktikleri

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz, bu yazımızda sizlere %10 ‘luk bir kısmımızın bildiği ve uyguladığı tekniği anlatacağım.

Bankalara gidip sıra numarası alıyorsunuz ama sizden sonra gelip birisi sıra numarası aldığında sizden daha önce mi çağrılıyor. Bu durum çok sinir bozucu bir durum ve çözümü mevcut.

Birçok banka müşterilerini birbirinden ayırır. Kurumsal müşteriler, bireysel müşteriler ve müşteri olmayanlar diyerekten.

bankalar

1- Kurumsal Müşteriler : Banka için en önemli müşteri modelidir. Bir firma bireysellerden daha çok para tuttuğundan ve işlemleri acele olacağından önceliği ona verir.

2 – Bireysel Müşteriler : Bankanın sıradan müşterileridir, tek avantajı müşteri olmayanlara karşıdır.

3 – Müşteri Olmayanlar : Bankada mevcut bir hesabı veya kredi kartı olmayıp T.C. kimlik numarası ile sıra numarası alanlardır. Banka en arka sıraya atar.


Bankalar genellikle gişelerde müşterilerine 3 farklı sıra numarası verir. Bunlardan birisi 1 ile başlar devam eder. Birisi 900 ‘lerden başlar devam eder ve sonuncusu ise daha farklı bir şekilde işler ama bu tam belli olmaz.

İlk öncelik kurumsal müşterilerdir ilk olarak onları çağırır. Şimdi şöyle düşünün 20 kişi bankaya girdi 20 ‘side bankanın müşterisi değil öyle direk olarak bir bilgi girmeden sıra numarası aldı. Arkasından 5 kişi daha girdi bunlar bankanın müşterisi hesap numarasını veya müşteri numarasını girerek sıra aldı. Son olarakta bankaya 1 kişi girdi buda firmasının hesap numarası ile veya vergi numarası ile sıra aldı.

Banka bu durumda ilk olarak firmasının vergi numarası ile sıra alan 1 kişiyi çağırır. Tabi sistem çağırıyor otomatik olarak. Arkasından müşteri numarası ile sıra alan 5 müşterisini çağırır. Arkasından ise öyle direk sıra numarası alan 20 kişiyi çağırır.

Eğer banka yoğun olarak çalışan bir banka ise o 20 kişiye sıra gelmeyebilir.


 

Peki ne yapmalıyız ?

1 – Bankaların bazılarının sistemleri farklı işler lakin büyük bir çoğunluğu firmaların vergi numarası ile sıra alındığında öncelikli müşteri olur. Yapmanız gereken tek şey internetten araştırma yaparak bulunduğunuz ildeki büyük bir firmanın vergi numarasını bulmanız gerekir. O vergi numarasını girerek sıra alırsanız bankada ilk siz çağrılırsınız.

2 – Eğer bir firmanın vergi numarasına ulaşamıyorsanız yapmanız gereken eğer bankanın müşterisi iseniz müşteri numaranız ile sıra numarası almak olacak. Eğer bankaya ait kartınız var ise kartı okutarak sıra numarası alın.

Yukarıda bahsettiğim 2 şeyi yaptığınızda gişelerde uzun uzun beklemek derdinden kurtulabilirsiniz. Şubeden şubeye göre sıra işlemlerini erteleyebilir. Mesela ben Garanti Bankası ‘nın Adana Organize Sanayi şubesine gidip firmanın vergi numarası ile sıra alınca ilk ben çağrılıyordum. Ama şehir merkezinden herhangi bir şubeye gittiğimde 2-3 kişi bekletebiliyorlardı.

Sormak istediğiniz bir soru var ise konu altından yorum yaparak sorabilirsiniz.

 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •