Etiket arşivi: Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası Hakkında Bilgi ve Ortakları

Türkiye ‘deki en büyük ve en çok müşteriye ulaşan bankalardan birisi olan Yapı Kredi Bankası ‘nın tanıtımı ile karşınızdayız.

Bildiğiniz üzere www.kredivekarti.com olarak bir bankanın hizmetlerinden önce kendisini Bankalar Hakkında kategorimizde tanıtıyoruz.

Yapı Kredi Bankası Hakkında Bilgi

Yapı Kredi Bankası Hakkında Bilgi ve Ortakları

Yapı Kredi bankası aslında Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. olarakda bilinmektedir. Banka Kazım TAŞKENT tarafından 1944 yılında ülke durumundan dolayı Türkiye ‘deki bireylerin daha uygun şarlar ile konut sahibi olmalarını sağlamak amacı ile kurulmuştur.

Son edindiğimiz bilgilere göre 940 şube, 2.920 ATM ve 16.000 çalışanı ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Bankanın bağlı olduğu Çukurova Holding ‘in TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu)  ‘na olan borçlarından ötürü holding tarafından %51 ‘lik hissesi Koç Holding bünyesinde yer alan Koç Finansal Hizmetler ‘e satılmıştır.

Banka Türkiye ‘nin ilk özel bankası olarakta bilinmektedir. Ayrıca 70.000.000.000 TL aktif büyüklüğü nedeni ile Türkiye ‘deki en büyük bankalar arasında yer almaktadır.

Yapı Kredi Bankası Ortakları

Bankanın ortakları hakkında çok fazla bilgiye ulaşamadık sadece Koç Holding ‘in kaç hissesi olduğunu bilebiliyoruz. Bankanın %81,80 hissesi Koç Holding ‘e aittir. Geriye kalan %18,20 ‘lik hisse ise diğer ortaklar olarak geçmektedir.

Yapı Kredi Hakkında Pratik Bilgiler

– Yapı Kredi Bankası İşlem Kodu : YKBNK

– Kuruluş Tarihi : 1944

– Kurucusu :  Kazım TAŞKENT

– İnternet Sitesi : www.yapikredi.com.tr

– SWIFT Kodu : YAPITRISFEX

– EFT Kodu : 0067

– Şube Sayısı : 960

– ATM Sayısı : (Bazı kaynaklar 3.041, bazı kaynaklar ise 2.920 demektedir.)

– Personel Sayısı : 16.000