Etiket arşivi: Twitter engellenince Ekmeğinden olanlar

Twitter Yasağı İnternet ‘ten Geçinenleri Etkiledi !

Bildiğimiz üzere dün Twitter kapatıldı, bugün ise google dns ‘leri yasağı kırmak için kullanıldığından dns ‘ler engellendi ve bu durum webmasterları çok kötü etkiledi.

twitter

Dün başlayan twitter yasağını kırmak isteyenler 8.8.8.8. – 8.8.4.4. google dns ‘lerini kullanmaktaydı, bunun farkına varılması ardından bugün sabah bilgisayarına google dns ‘leri girenlerin hiçbiri internete erişemez hale geldi. Sebebi ise engellenmesiydi. Farkeden tecrübeliler dns ‘leri otomatiğe bağlayarak internet problemlerini çözebildiler ancak bilgisayar kullanımından pek anlamayan ve bunu akıl edemeyenler henüz modem resetliyordur sanırım.

Yasaktan İnternetten Ekmek Yiyen Kimler Etkilendi ?

  1. Twitter RT, Fav ve Takipçi çekimi yapanlar ;
    Bildiğimiz üzere Twitter çok sayıda kişiye ekmek kapısıydı, Retweet, Fav, Takipçi satışı yapanlar, hesap satışı yapanlar çok sayıdaydı, şimdi erişim yasağındaan sonra piyasa çok etkilendi ve sırf bu işi yaparak evini geçindirenlerin halini düşünemiyorum.
  2. Google Adsense Reklamlarını Sitesinde Kullananlar ;Dün TBM ‘ler çok düştü, günlük 5 TL ‘nin altında gelir vermeyen site 1,5 TL gelir verdi, bugün ise günde 10 TL ‘nin altına inmeyen site şuanda 3 TL ‘de takılı kaldı. TBM oranları çok düştü ve Adsense kullanıcıları kan ağlamakta.
  3. Youtube Korkusu ;
    Sırada youtube var, o da kapanacak diye haberler kol geziyor ve Twitter gibi Youtube kanallarından ekmek yiyen çok sayıda kişi mevcuttur. Eğer youtube ‘da kapanırsa diye bir korku başladı ve kanal satışları ucuzdan yapılmaya çalışılıyor.

Eğer bir yasak yapılmalıysa bu yasağı yapmadan önce kimlerin etkileneceği hesaplanmalı diye düşünüyorum. Twitter ‘dan ekmeğini kazanan yüzlerce Türk Webmaster ekmeğinden oldu olacak. Yasağın tekrardan gözden geçirilmesi gerekmektedir.