Etiket arşivi: Devlet Bankaları

Ziraat Bankası Hakkında Bilgi ve Kuruluşu

Kamu Sermayeli Bankalar ‘dan Ziraat Bankası hakkında bilgiler toparladık. Bu yazımızda Ziraat Bankası ‘nın kuruluşunu ve bilgilerini paylaşacağız.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası 1863 yılında Osmanlı Devleti tarafından temelleri atılmış bir Türkiye Bankasıdır.

Ziraat Bankası 15.08.1888 tarihinde Menafi Sandıkları ‘nın yerine işlevlerini üstlenecek bir modern finans kuruluşu olarak resmen kuruldu. O dönemlerde Ahmet Şefik Mithat Paşa ‘nın kurduğu Menafi Sandıkları ‘da banka şubelerine dönüştürülmüş ve faaliyetine başlamıştır.

1.Dünya Savaşı sonunda yenilmiş sayılmamızla ülke işgale uğramış ve işgal altındaki topraklarda bulunan şubeler Yunanlılar tarafından kurulan İzmir ‘de Ziraat Bankası İdare Merkezi ‘ne bağlandı.

1920 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nin açılmasının ardından TBMM kontrolünde bulunan yerlerdeki şubeler Ankara şubesi ‘ne bağlandı.

1922 tarihinde İzmir ve İstanbul teşkilatları da Ankara ‘ya tabi oldu ve Ziraat Bankası tekrardan bütünlüğüne kavuştu. 1924 tarihinde çıkartılan kanun ile Ziraat Bankası Devlet Kurumu olmaktan çıkartılıp anonim şirketi oldu.  Şubat 2001 krizinin ardından diğer kamu bankaları ile birlikte Ziraat Bankası ‘da ortak bir yönetim kurulu tarafından yönetilmeye başlandı ve uygulama 2005 yılında sona erdi.

Ziraat Bankası ‘nın Bağdat, Erbil, Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, Akdoğan, Karakum, Karaoğlanoğlu, Atina, İskele, Gönyeli, İskeçe, Rodos, Gümülcine, New York, Londra, Sofya, Tiflis, ve Cidde ‘de şubeleri Karaçi ve Tahran ‘da temsilcilikleri bulunmaktadır.

2003 yılında bankanın 140. yıldönümü şerefine PTT tarafından posta pulu yayınlanmıştır.

  • İşlem kodu : BIST: TCZB
  • Kuruluş  : 20.11.1863
  • Kurucu : Ahmet Şefik Mithat Paşa
  • Önemli kişiler : Muharrem Karslı (Yönetim Kurulu Başkanı), Hüseyin Aydın (CEO),
  • Çalışan sayısı     24,374
  • İnternet Sitesi :  www.ZiraatBank.com.tr
  • Eftkodu: 0010
  • Swiftkodu: TCZBTR2A

Banka hakkında genellikle aranan bilgileri kısaca vermiş olduk. Daha fazlası için Bankalar Hakkında kategorimize göz atabilirsiniz.

Bankanın incelediğimiz ürünleri ;

1 – Ziraat Bankası Maxsimum Card Başvurusu

2 – Ziraat Bankası Kampüs Kart Başvurusu

Bankanın ilerde inceleyeceğimiz tüm ürünlerine ” Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvurusu ” isimli kategorimizden ulaşabilirsiniz.