Etiket arşivi: Bankalar

Bankalarda Gişe Sırası Alma Taktikleri

Merhaba değerli ziyaretçilerimiz, bu yazımızda sizlere %10 ‘luk bir kısmımızın bildiği ve uyguladığı tekniği anlatacağım.

Bankalara gidip sıra numarası alıyorsunuz ama sizden sonra gelip birisi sıra numarası aldığında sizden daha önce mi çağrılıyor. Bu durum çok sinir bozucu bir durum ve çözümü mevcut.

Birçok banka müşterilerini birbirinden ayırır. Kurumsal müşteriler, bireysel müşteriler ve müşteri olmayanlar diyerekten.

bankalar

1- Kurumsal Müşteriler : Banka için en önemli müşteri modelidir. Bir firma bireysellerden daha çok para tuttuğundan ve işlemleri acele olacağından önceliği ona verir.

2 – Bireysel Müşteriler : Bankanın sıradan müşterileridir, tek avantajı müşteri olmayanlara karşıdır.

3 – Müşteri Olmayanlar : Bankada mevcut bir hesabı veya kredi kartı olmayıp T.C. kimlik numarası ile sıra numarası alanlardır. Banka en arka sıraya atar.


Bankalar genellikle gişelerde müşterilerine 3 farklı sıra numarası verir. Bunlardan birisi 1 ile başlar devam eder. Birisi 900 ‘lerden başlar devam eder ve sonuncusu ise daha farklı bir şekilde işler ama bu tam belli olmaz.

İlk öncelik kurumsal müşterilerdir ilk olarak onları çağırır. Şimdi şöyle düşünün 20 kişi bankaya girdi 20 ‘side bankanın müşterisi değil öyle direk olarak bir bilgi girmeden sıra numarası aldı. Arkasından 5 kişi daha girdi bunlar bankanın müşterisi hesap numarasını veya müşteri numarasını girerek sıra aldı. Son olarakta bankaya 1 kişi girdi buda firmasının hesap numarası ile veya vergi numarası ile sıra aldı.

Banka bu durumda ilk olarak firmasının vergi numarası ile sıra alan 1 kişiyi çağırır. Tabi sistem çağırıyor otomatik olarak. Arkasından müşteri numarası ile sıra alan 5 müşterisini çağırır. Arkasından ise öyle direk sıra numarası alan 20 kişiyi çağırır.

Eğer banka yoğun olarak çalışan bir banka ise o 20 kişiye sıra gelmeyebilir.


 

Peki ne yapmalıyız ?

1 – Bankaların bazılarının sistemleri farklı işler lakin büyük bir çoğunluğu firmaların vergi numarası ile sıra alındığında öncelikli müşteri olur. Yapmanız gereken tek şey internetten araştırma yaparak bulunduğunuz ildeki büyük bir firmanın vergi numarasını bulmanız gerekir. O vergi numarasını girerek sıra alırsanız bankada ilk siz çağrılırsınız.

2 – Eğer bir firmanın vergi numarasına ulaşamıyorsanız yapmanız gereken eğer bankanın müşterisi iseniz müşteri numaranız ile sıra numarası almak olacak. Eğer bankaya ait kartınız var ise kartı okutarak sıra numarası alın.

Yukarıda bahsettiğim 2 şeyi yaptığınızda gişelerde uzun uzun beklemek derdinden kurtulabilirsiniz. Şubeden şubeye göre sıra işlemlerini erteleyebilir. Mesela ben Garanti Bankası ‘nın Adana Organize Sanayi şubesine gidip firmanın vergi numarası ile sıra alınca ilk ben çağrılıyordum. Ama şehir merkezinden herhangi bir şubeye gittiğimde 2-3 kişi bekletebiliyorlardı.

Sormak istediğiniz bir soru var ise konu altından yorum yaparak sorabilirsiniz.